Jachtostop – skąd, gdzie, kiedy?

Categories Blog

Żeglarstwo ściśle zależy od natury, więc w ostatnim czasie zapoznałam się też z żeglarskimi sezonami na świecie. Muszę się zdać na łaskę korzystnych prądów i wiatrów, i omijać huragany, najlepiej znajdując bezpieczne schronienie na lądzie. Jachtostop najpopularniejszy jest na Morzu Śródziemnym, Atlantyku i Karaibach. I właśnie przez Atlantyk na Karaiby zamierzam się przedostać.

Morze Śródziemne – Gibraltar – Wyspy Kanarysjkie – Karaiby – Kanał Panamski – Pacyfik

Tak wyglądałaby w pełni moja trasa. Postanawiam ją jednak skrócić do etapu Wyspy Kanaryjskie – Karaiby – Kanał Panamski – Pacyfik, z przerwą na Amerykę Południową. Tzn. mam nadzieję dopłynąć na Karaiby w grudniu/styczniu i luty – kwiecień spędzić w Argentynie, aby w kwietniu/maju przedostać się Kanałem Panamskim na Wyspy Salomona.

Po kolei:
  • Wrzesień – kończy się sezon na Morzu Śródziemnym i jachty kierują się na Gibraltar. Głównie ze względu na tanie paliwo, a także miano „wylotówki na Karaiby”.  Znajdują się tu dwie mariny po brytyjskiej stronie i jedna po hiszpańskiej.
  • Październik – to najlepszy czas, aby przedostać się z Europy na Wyspy Kanaryjskie.
  • Październik – styczeń to idealny czas na przekroczenie Atlantyku. Nie oznacza to, że później już nikt nie płynie, ale im szybciej zacznę tym większe szanse na powodzenie. Z portu w Las Palmas w listopadzie, najpopularniejszej mariny na Gran Canarii, startuje jeden ze słynniejszych rajdów ARC (Atlantic Rally for Cruisers). Wszystkie jachty, płyną na Karaiby do Saint Lucia. Inny znany port to Santa Cruz na Teneryfie. Ja będę startować z Fuerteventury (port Corralejo i Morro Jable), ponieważ tam mogę zatrzymać się u znajomych i wcale się nie obrażę, jeśli będę szukać tego jachtostopa przez dwa miesiące 🙂

Ile czasu przez Atlantyk?

Na Atlantyk muszę przeznaczyć trzy tygodnie, tyle przeciętnie zajmuje przepłynięcie tego akwenu. Wszystko zależy oczywiście od wielkości jachtu, pogody czy ewentualnego przystanku na Wyspach Zielonego Przylądka. Żegludze sprzyjają międzyzwrotnikowe pasaty, wiejące ze wschodu na zachód.

  • Grudzień – kwiecień: Karaiby. I podobno znalezienie transportu między wyspami nie stanowi problemu, a pływać można tam w dowolnym kierunku.
  • Marzec – maj: Kanał Panamski i droga na Pacyfik
  • Kwiecień: czas powrotu do Europy, aby uciec przed sezonem huraganów i porą deszczową na Karaibach (lipiec-wrzesień). Powrót trwa dłużej, ze względu na mniej korzystne pasaty. I tak w maju/czerwcu można wrócić na Morze Śródziemne…aby jesienią rozpocząć cykl na nowo 🙂

Sezony żeglarskie na świecie

Powyższa trasa powstała na podstawie takiej oto tabeli:

Źródło: www.cruiserswiki.org

Gdzie szukać informacji?

Powyższych informacji nie wyssałam oczywiście z palca, tylko szukałam tutaj: www.noonsite.com
I tutaj: www.cruiserswiki.org
Szukam też zwyczajnie w googlach:
„sailing season in Europe”
„best time to sail from Europe  to America”
„sailing pilot charts”

Powodzenia w planowaniu własnego jachtostopu! Jeśli macie jakieś doświadczenia, podzielcie się w komentarzu. Jako, że pierwszy w moim życiu jachtostop dopiero przede mną, z chęcią przeczytam 🙂

FacebookEmail

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *